
„Erasmus+ Młodzież” to uruchomiony przez Unię Europejską program dla młodzieży. Jego celem jest stymulowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego, rozbudzanie poczucia solidarności i tolerancji wśród młodych Europejczyków i angażowanie ich w kształtowanie przyszłości Unii. Program promuje mobilność w obrębie i poza granicami UE, edukację pozaformalną, dialog międzykulturowy, możliwości zatrudnienia, a także sprzyja integracji wszystkich młodych ludzi, niezależnie od ich wykształcenia, środowiska społecznego i kulturowego.
Projekt „EVS: Together = Furhter – Meet me in the library 2019–2020” realizowany jest w ramach programu „Erasmus+ Młodzież, Akcja 1. Mobilność edukacyjna: Wolontariat Europejski (EVS)” w porozumieniu partnerskim Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie ze STRIM – Stowarzyszeniem Rozwoju i Integracji Młodzieży. Ze strony Biblioteki projekt koordynuje Dział Edukacji, Nauki i Badań.
Do tej pory we wszystkich edycjach projektów odbyło się 2443 spotkań w 173 cyklach, w których uczestniczyło ok. 2350 osób. Zajęcia prowadziło łącznie 27 wolontariuszy z Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Francji.
Dzięki projektowi Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie ma przyjemność gościć wolontariuszy z Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Niemiec, którzy realizując zadania ujęte w projekcie „Meet me in the library” promują kulturę swoich krajów oraz prowadzą w Bibliotece konwersacje w językach włoskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim i angielskim.
II edycja EVS (od marca 2020 r.)
- „Alles Klar!” – spotkania z językiem niemieckim dla seniorów (poziom podstawowy plus)
- „Bella Italia” – spotkania z językiem włoskim dla seniorów (poziom podstawowy plus)
- „Easy English” – spotkania z językiem angielskim dla seniorów gr. 1 (poziom podstawowy plus)
- „Easy English” – spotkania z językiem angielskim dla seniorów gr. 2 (poziom podstawowy plus)
- „Bonjour!” – spotkania z językiem francuskim dla osób 18+ (poziom podstawowy)
- „C’est la vie” – spotkania z językiem francuskim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
- „Hasta la vista” – spotkania z językiem hiszpańskim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
- „Uno, dos, tres” – spotkania z językiem hiszpańskim dla osób 18+ (poziom podstawowy)
- „Ich liebe Deutsch!” – spotkania z językiem niemieckim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
- „’O sole mio” – spotkania z językiem włoskim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
- „Guten Tag” – spotkania z językiem niemieckim dla młodzieży w wieku od 13 do 20 lat (poziom podstawowy)
- „Nice to meet you” – spotkania z językiem angielskim dla młodzieży (od 13 do 20 lat) (poziom pre-intermediate)
- „No problem”– spotkania z językiem angielskim dla dzieci (od 8 do 11 lat) (poziom podstawowy)
- „Ciao bambino” – spotkania z językiem włoskim dla mam z dziećmi (poziom podstawowy)
- „Spanish Corner” – konsultacje z języka hiszpańskiego
Pozostałe zajęcia językowe w WBP w Krakowie
- „Русский язык от А до Я”– spotkania z językiem rosyjskim dla osób 18+ (poziom podstawowy)
- „Говорим на интересные темы”– spotkania z językiem rosyjskim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
- Klub mówców w języku angielskim
- „Polski jest super!” – Polish language meetings for foreigners 18+ (elementary level)
Zajęcia z włoskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, angielskiego i francuskiego poprowadzą Wolontariusze EVS:

Pablo Castiñeira Núñez pochodzi z Walencji we wschodniej części Hiszpanii. Interesuje się sportem, lubi medytować, czytać książki i uczyć się o innych kulturach. Oprócz języka narodowego biegle posługuje się językiem angielskim. Studiował inżynierię lądową na Politechnice w Walencji. Przez dwa lata pracował jako korepetytor, ucząc rysunku technicznego, robotyki i matematyki. Nie mówi po polsku, jednak jest zafascynowany kulturą i chętnie pozna język.

Sara Pileri pochodzi z Sardynii we Włoszech. Poza językiem włoskim, biegle mówi również po angielsku i hiszpańsku. Uczęszczała do liceum językowego. Studiowała naukę o dziedzictwie kulturowym oraz nauki archiwalne i bibliotekarskie. W wolnych chwilach lubi czytać książki. Uwielbia języki, dlatego chętnie podróżuje. Pobyt w Polsce traktuje jako świetną okazję na zyskanie doświadczenia w pracy w bibliotece.

Corentin Lecoutre pochodzi z północnej Francji. Oprócz języka ojczystego mówi również po angielsku i hiszpańsku. Ukończył studia licencjackie z zakresu historii oraz magisterskiez literatury i kultury. Odbywał półroczny staż w Szczecinie. Kocha podróżować, zwiedził większą część Europy. Wolontariat traktuje jako szansę na poznanie ciekawych ludzi, kultury oraz zdobycie doświadczenia, jednocześnie niosąc pomoc i dzieląc się swoją wiedząz innymi. Planuje promować kulturę Francji oraz relacje francusko-polskie.

Dominik Bartoszek mieszka w południowej części Niemiec. Interesuje się gimnastyką artystyczną. Posługuje się językiem niemieckim, angielskim i polskim. Interakcje z ludźmi różnych kultur nie są mu obce. Nauczanie innych języka niemieckiego to dla niego okazja do sprawdzenia własnych umiejętności, ponieważ planuje zostać nauczycielem. Pobyt w Polsce jest dla niego szansą lepszego poznania kultury kraju, z którego pochodzą jego rodzice.
Uwaga!
Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail, na początku października, zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. W trakcie zajęć wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Reblogged this on Seniorzy z Rajskiej.